У суботу 9. јуна Центар за промоцију науке (ЦПН) и Астрономска опсерваторија Београд организовали су скуп астронома аматера из Србије. Он је одржан је простору Галерије науке и технике САНУ, у коме је поводом 125 година астрономије у Србији, оџана изложба под називом “Кућа на звезданом путу”.
Скупу су присуствовала скоро сва друштава из Србије као што су АД "Руђер Бошковић" из Београда, АДНОС из Новог Сада, АД "Бор" из Бора, АД "Милутин Миланковић" из Зрењанина, АД "ГЕА" из Вршца, АД "Универзум" из Бачке Паланке, Астрономски магазин, као и један пројекат коју реализују студенти ПМФ-а из Ниша под покровитељством ПЕЦД фондације под називом “Астрономија из фотеље” и презентација једног од најпопуларнијих и најбољих наших сајтова о науци www.svetnauke.org
Семинар је стартовао уведном речи организатора односно Центра за промоцију науке коју је одржала Александра Дрецун, директор центра. Предавање је било конципирано тако да представи могућности центра за сарадњу са астрономским друштвима у у виду идеја, подрше и расположивом опремом. Наредни део предавања је било о Астрономској опсерваторији Видојевица, њеном телескопу и резултатима,које је водио др Зоран Кнежевић академик, директор Астрономске опсерваторије у Београду.
После краће паузе настављен је семинар са програмом излагања будућих планова асторномских друштава у наредном периоду. АД “Алфа” је представило своју презентацију на којој су се укратко сумирале активности друштва од њеног настанка па до данас. Такође су били презентовани и будући планови друштва везаних за асторномију и популаризацију науке.
- Настанак друштва 1996.
- Прва посматрања
- Комета Хјакутаке и Хејл-Боп
- Транзит Меркура 2003.
- Транзит Венере 2004.
- Помрачење Сунца 2006.
- Помрачење Месеца 2008.
- Почни да откриваш свемир 2009.
- Нишки астрономски сусрети 2010.
- Нишко астрономско пролеће и лето 2011.
- Слање пројекта на конкурс НИС-а 2012.
- Посматрање транзита Венере новим телескопом за посматрање Сунца марке Лунт
- Даљи планови рада друштва у оквиру популаризације астрономије и приближавање науке онима који нису у могућности да долазе до нас
- Предавања и посматрања у околним местима
- Посећивање скола за децу са посебним потребама
Ово су биле само неке од поменутих активности друштва, али нажалост због лосег планирања времена није било довољно времена да се темељно приђе раду сваког друштва понаособ. Најдуже, али такође и најбоље излагање је било од АД Универзум из Бачке Паланке које је држао Јанко Мравик. Док са друге стране, излагање Зорана Томића о пројекту „Астрономија из фотеље“ и о АД „Еурека“ је било скраћено на време трајања једне презентације, а то су дефакто две посебне презентације. Следећи пропуст је био тај што је Александра Дрецун после излагања Јанка Мравика напустила семинар из личних разлога. На тај начин је аутоматкси опао степен озбиљности семинара.
Извештаје осталих учесника, као и слике са семинара можете видети на сајту света науке на овом линку:
Нема коментара:
Постави коментар