Ниш, 6.јун 2012 – Редак догађај у астрономији познат као транзит Венере преко Сунца догодио се јутрос у раним јутарњим часовима и то по последњи пут у овом веку.
Транзит Венере догађај је мало другачији од помрачења Сунца. Док је код помрачења Сунца Месец објекат који делимично или потпуно заклања поглед на Сунчев диск, јутрос су посматрачи Венеру могли да виде како као тамна тачка клизи по површини Сунца. Догађај је трајао до 6 сати и 55 минута, али је због временских прилика, односно повећане облачности, био видљив из Ниша на само десетак минута.
Транзити Венере јављају се увек у пару. Између два транзита у пару протекне осам година, а између два пара 105.5 година. Последњи пут транзит Венере смо могли да видимо јуна 2004. године а следећи ће бити тек децембра 2117., па онда 2125. године. Транзити Венере су толико ретки да ће их од 2000. године пре нове ере до 4000. године наше ере бити укупно 81. Транзити Меркура су много чешћи и у просеку их има 13 на сваких 100 година.
Како би посматрање астономских појава било доступно ширем грађанству, група студената Природно-математичког факулетета у Нишу и чланова Астрономског друштва “Алфа” из Ниша покренула је пројекат “Астрономија из фотеље” који је подржан у оквиру програма “Партнертсво за образовање и развој заједнице” (ПЕЦД програм) под покровитељством компаније Philip Morris Operations а.д. У оквиру пројекта “Астрономија из фотеље”, чија реализација је почела маја 2012. године, под покровитељством компаније Филип Морис на Природно-математичком факултету биће формиран центар за посматрање коме ће заинтересовани појединци и групе моћи да приступе путем интернета самостално контролишући опрему и вршећи посматрање.
Овај студентски центар биће прва потпуно опремљена опсерваторија на територији нишког округа, а садржаће како опрему за посматрање ноћног неба, тако и опрему за посматрање Сунца.
Фотографије транзита са овог посматрања можете видети на сајту Свет науке.
Нема коментара:
Постави коментар